Теми, с които Джейсън Травърс ще запознае участниците


Ден 1: Принципи, теория и приложения на поведенческия анализ – лекция

ABA (Приложен поведенчески анализ) е най-утвърденият подход за интервенция при хора с аутизъм. Той е в основата на много подходи и интервенции – TEACCH (терапия и обучение на деца с аутизъм и сходни комуникативни нарушения), Pivotal Response Training (натуралистична поведенческа интервенция), PECS (система за комуникация чрез размяна на картинки), Discrete Trial Training (обучение чрез отделни опити), Functional Communication Training (обучение във функционална комуникация), Positive Behavior Interventions and Support (позитивни поведенчески интервенции и подкрепа).

Лекцията ще запознае с принципите в поведенческите разстройства, най-важните характеристики на гореспоменатите интервенционни програми, ползите от тях и ограниченията в приложението им.

ЦЕЛИ. В края на лекцията участниците ще:
1. Знаят и разбират принципите на поведенческия анализ и приложението му на практика.
2. Разграничават принципите на поведенческия анализ при нововъзникнали и емпирично доказани интервенционни програми.
3. Сравняват и противопоставят гореизброените поведенчески интервенции (DTT, PECS, FCT, PBIS, PRT).
4. Обясняват основните принципи на интервенциите и как те произтичат от поведенческия анализ.

Ден 2 и 3: Позитивни поведенчески интервенции и подкрепа (PBIS) - семинар

Позитивните поведенчески интервенции и подкрепа са продължение на принципите на поведенческия анализ и зависят от уникалността на всеки човек. Събира се и се анализира информация за неприемливите поведения и контекста, в който те възникват, правят се хипотези за функцията на поведението и се разработват подходящи планове. Семинарът ще се фокусира върху функционалната оценка и разработването на планове за позитивни поведенчески интервенции и подкрепа с цел подобряване качеството на живот при лицата с аутизъм.

ЦЕЛИ на семинара:
1. Познаване и разбиране на причините и функциите на подходящото и неподходящото в съответния контекст поведение.
2. Познаване на компонентите на функционалната поведенческа оценка, включително директни и индиректни мерки, наблюдение и изграждане на хипотеза.
3. Разбиране на резултатите от функционалната поведенческа оценка и разработване на подробен план за подкрепа. Този план включва подготовка на ситуацията, предшестващи действия, заместващи поведения/умения и позитивни или логически последствия.
4. Разясняване как децата с аутизъм използват неподходящо поведение, за да получат или избегнат даден стимул и как средата допринася за проблема.

< Назад